International Program Committee (to be confirmed)

Amar Aggoun (Brunel University, United Kingdom)
Margarita Anastassova (CEA, France)
Paolo Barsocchi (Institute of Information Science and Technologies - National Research Council, Italy)
Susanne Boll (OFFIS, Germany)
Raffaele Bolla (University of Genoa, Italy)
Jan Bouwen (Alcatel-Lucent, Belgium)
Gregor Broll (DOCOMO Euro-Labs, Germany)
Roberto Bruschi (University of Genoa, Italy)
Francesco Calabrese (MIT, United States)
Antonio Camurri (University of Genoa, Italy)
Pablo Cesar (CWI, Netherlands)
Fadi Chehimi (University of Lancaster, UK)
Cyril Concolato (Telecom ParisTech, France)
Stefano Chessa (University of Pisa, Italy)
Petros Daras (Centre for Research and Technology Hellas, Greece)
Jan De Cock (Ghent University - IBBT, Belgium)
Safak Dogan (University of Surrey, United Kingdom)
Francesco Furfari (Institute of Information Science and Technologies - National Research Council, Italy)
Silvia Gabrielli (CREATE-NET, Italy)
Michal Grega (AGH University of Science and Technology, Poland)
Dominique Guinard (ETH Zurich and SAP Research, Switzerland)
Jonna Häkkilä (Nokia Research Center, Finland)
Seunghyun Han (MIRALab, University of Geneva, Switzerland)
Hermann Hellwagner (University of Klagenfurt, Austria)
Chris Joslin (Carleton University, Canada)
Audrius Jurgelionis (University of Genoa, Italy)
Peter Tamas Kovacs (Holografika, Hungary)
Christian Kray (Newcastle University, United Kingdom)
Kyriaki Lambropoulou (Intracom, Greece)
Dongman Lee (KAIST, South Korea)
Helen C Leligou (Technological Educational Institute of Chalkis, Greece)
Nadia Magnenat-Thalmann (MIRALab, University of Geneva, Switzerland)
Oscar Mayora (CREATE-NET, Italy)
Raluca Paiu (L3S Research Center, Germany)
Martin Pielot (OFFIS Institute for Information Technology, Germany)
Benjamin Poppinga (OFFIS Institute for Information Technology, Germany)
Dimitris Protopsaltou (MIRALab, University of Geneva, Switzerland)
Riccardo Rapuzzi (University of Genoa, Italy)
Derek Reilly (Georgia Institute of Technology, United States)
Michael Rohs (Deutsche Telekom Laboratories, Germany)
Piotr Romaniak (AGH University of Science and Technology, Poland)
Enrico Rukzio (University of Lancaster, United Kingdom)
Andrea Sanna (Politecnico di Torino)
Ansgar Scherp (UC Irvine, United States)
Johannes Schöning (University of Münster, Germany)
Antonio Servetti (Politecnico di Torino, Italy )
Edison Spina (PUSP, Brazil)
Peter Stockinger (FMSH, France)
Murat Tekalp (Koç University, Turkey)
Daniel Thalmann (EPFL, Switzerland)
Dimitrios Tzovaras (ITI-CERTH, Greece)
Jesus Vegas (University of Valladolid, Spain)
Rik Van de Walle (Ghent University - IBBT, Belgium)
Mathias Wien (RWTH Aachen University, Germany)
Andreas Zimmermann (Fraunhofer FIT, Germany)

[BACK]